BASKETBALL: Meghan Sharp named D8 most valuable player

FacebookTwitterGoogle+PinterestPrintShare

WATERLOO REGION (December 20, 2016) – After leading the Phoenix to an undefeated District 8 campaign, Sharp receives the league’s top individual honour.

Sharp played a key leadership role for the Phoenix as Resurrection ended their season with a silver medal at CWOSSA falling to a tough St. Johns’s squad from Brantford.

Joining Sharp on the first team are her teammates Krissia Vasquez who was last year’s MVP, and grade 10 guard Sydney Guker Wickie.

St. Mary’s Summer Pahl was a shoe in to be named to the first team as she was one of the league’s leading scorers. She is joined by St. Benedict’s grade 12 guard Julia Mascerenhas who rounded out the first team selections.

Grade 11’s Buse Bin Edward and Delina Romano were named to the second team which means the entire starting lineup for the unbeaten Phoenix were recognized as all-stars.

D8 Finalists Saints’ Alex Webb (grade 9) and Maya Danis (grade 11) were given the nod to the second team as well which will surely set the stage for St. Benedict’s senior squad next year.

St. David’s grade 11 guard Emily White was also selected with senior second team honours.

See below for a complete list of all junior and senior girls basketball all-stars.

2016-17 District 8 Girls Basketball All-Stars:

MVP: Meghan Sharp, Resurrection C.S.S.

First Team (Senior):

First Name

Last Name

Position

Grade

School

Sydney

Guker Wickie

Guard/Forward

10

Resurrection C.S.S.

Julia

Mascarenhas

Guard

12

St. Benedict C.S.S.

Summer

Pahl

Guard

11

St. Mary’s H.S.

Meghan

Sharp

Guard

12

Resurrection C.S.S.

Krissia

Vasquez

Guard

12

Resurrection C.S.S.

Second Team (Senior):

First Name

Last Name

Position

Grade

School

Buse

Bin Edward

Post

11

Resurrection C.S.S.

Maya

Danis

Guard

11

St. Benedict C.S.S.

Delina

Romano

Forward

11

Resurrection C.S.S.

Alex

Webb

Guard

9

St. Benedict C.S.S.

Emily

White

Guard

11

St. David C.S.S.

First Team (Junior):

First Name

Last Name

Position

Grade

School

Naomi

Cruz

Guard

10

St. David C.S.S.

Jenna

Duimering

Post/Guard

10

Woodland C.H.S.

Trinity

Lombardi

Guard

10

St. Benedict C.S.S.

Alanna

Parker

Post

10

Woodland C.H.S.

Sydney

VanderHoef

Guard

10

Woodland C.H.S.

Second Team (Junior):

First Name

Last Name

Position

Grade

School

Chloe

Bugdale

Guard

10

Resurrection C.S.S.

Monique

Campbell

Guard

9

St. Mary’s H.S.

Jada

De Jeu

Guard

10

Resurrection C.S.S.

Victoria

Jensen

Guard

10

St. David C.S.S.

Angie

Tran

Guard

9

St. Benedict C.S.S.