VOLLEYBALL: St. Benedict’s Jenna Banz named D8 league MVP

FacebookTwitterGoogle+PinterestPrintShare

WATERLOO REGION (March 27, 2017) – Saint’s power house outside attacker Jenna Banz was announced as the senior girls volleyball league’s most valuable player on Monday.

Banz proved to be a dominant player throughout the District 8 season with strong and consistent net play and serving. She would lead a young Saints squad to the D8 final where they would suffer a tough fifth set loss to St. David’s. St. Benedict’s would go on to qualify for the AAA CWOSSA championships where they would lose in the semi-final to the eventual champions.

Joining Banz as a first team all-star selection was her teammate and setter Maya Danis. Outside hitters Monica Zeglan and Hope Harnack were named as second team all-stars for the Saints.

District 8 Champions St. David’s Celtics are represented on the first team by grade 12 middle Rachel Sothern, grade 11 left side attacker Maya Sokolowski and grade 11 setter Marlie Dowling. St. David’s captured their first senior D8 title since the 1998-99 season with a balanced array of talent, and would go on to win silver at the AA CWOSSA Championships.

Grade 12 outside hitters Lorena Tasedan from St. Mary’s and Maddy Antwi from Resurrection rounded out the senior first team all-star selections.

Resurrection also had grade 12 setter Tara Omand, and grade 11 Jade Hickey honoured as second team selections, while grade 12 outside hitter Makenna Edissi and grade 12 setter Ava Harun were also recognized as second team all-star selections.

Please see below for a complete list of senior and junior all-stars.

2016-17 District 8 Girls Volleyball All-Stars:

MVP: Jenna Banz, St. Benedict C.S.S.

First Team (Senior):

First Name

Last Name

Grade

Position

School

Maddy

Antwi

12

Outside

Resurrection C.S.S.

Jenna

Banz

12

Outside

St. Benedict C.S.S.

Maya

Danis

11

Setter

St. Benedict C.S.S.

Marley

Dowling

11

Setter

St. David C.S.S.

Maya

Sokolowski

11

Left Side

St. David C.S.S.

Rachel

Sothern

12

Middle

St. David C.S.S.

Lorena

Tasedan

12

Outside

St. Mary’s H.S.

Second Team (Senior):

First Name

Last Name

Grade

Position

School

Makenna

Edissi

12

Right Side

St. Mary’s H.S.

Hope

Harnack

11

Outside

St. Benedict C.S.S.

Ava

Harun

12

Setter

St. Mary’s H.S.

Jade

Hickey

11

Middle

Resurrection C.S.S.

Tara

Omand

12

Setter

Resurrection C.S.S.

Monica

Zeglen

12

Outside

St. Benedict C.S.S.

First Team (Junior):

First Name

Last Name

Grade

Position

School

Olivia

Benzin

10

Middle

St. Benedict C.S.S.

Abby

Boorsma

10

Middle

Resurrection C.S.S.

Chloe

Bugdale

10

Right Side

Resurrection C.S.S.

Calista

Grant

10

Setter

Resurrection C.S.S.

Nicole

Krasnopolski

10

Right Side

St. Mary’s H.S.

Angelina

Markotic

10

Middle

St. Benedict C.S.S.

Alliyah

Rowe

10

Middle

E.S. Père-René-de-Galinée

Second Team (Junior):

First Name

Last Name

Grade

Position

School

Nahya

Dalle Vedove

9

Left Side

St. Benedict C.S.S.

Nicole

Hellinga

10

Setter

Woodland Christian H.S.

Julia

Mercier

10

Middle

E.S. Père-René-de-Galinée

Elizabeth

Mfonfu

9

Middle

St. Mary’s H.S.

Maya

Morton-Niomiya

10

Middle

Rockway M.C.

Isabella

Tyk

10

Middle

Resurrection C.S.S.